2019-09-10

2019 m. rugsėjo 5 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija išnagrinėjo civilinę bylą Nr. 3K-3-268-687/2019, kurioje buvo sprendžiamas klausimas dėl Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 5.63 straipsnio aiškinimo ir taikymo tuo atveju, kai keliamas klausimas dėl palikėjo skolinių įsipareigojimų išviešinimo per Antstolių informacinę sistemą (toliau – ir AIS) reikšmės, kai turtą paveldi valstybė.

Šioje byloje pirmos instancijos teismas atmetė pareiškėjos VMI skundą dėl antstolio veiksmų ir nurodė, kad antstolio vykdomų skolų išieškojimo išviešinimas AIS yra laikytinas tinkamu informavimu apie palikėjo skolas. Apeliacinės instancijos teismas, VMI apeliacinį skundą patenkino ir panaikino pirmo instancijos teismo sprendimą ir laikė, jog AIS nėra tinkamas informavimas įpėdinių apie palikėjo skolas. Anstolis pateikė kasacinį skundą.

 

Kasacinis teismas nurodė, kad 2019 m. birželio 20 d. nutartyje civilinėje byloje Nr. 3K-3-206-378/2019 (40–42 punktai) praktika CK 5.63 straipsnio klausimu dar nėra suformuota. Kasacinis teismas, atsižvelgdamas į visuomeninių santykių dinamiką, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje galimą ir būtiną tolesnį CK 5.63 straipsnio nuostatų taikymo ir aiškinimo plėtojimą, kartu pripažįsta tinkamais ir kitus kreditorių reikalavimų pareiškimo būdus, nors ir tiesiogiai neįtvirtintus šioje teisės normoje, tačiau atitinkančius jos tikslus. Kasacinis teismas yra nurodęs, kad tam tikrais atvejais, kai įpėdiniui tokia informacija gali būti žinoma ir prieinama, jos buvimas AIS gali būti pakankamas pripažinti, kad yra įvykdyti CK 5.63 straipsnio 1 dalies reikalavimai.

 

Atsižvelgdamas į anksčiau formuotą praktiką, kasacinis teismas suformavo tokią teisės taikymo ir aiškinimo taisyklę: „Tais atvejais, kai informacija apie vykdomą priverstinį skolos išieškojimą iš palikėjo AIS yra išviešinta tiek palikėjui gyvam esant, tiek po jo mirties, bet ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos, ir palikimas pagal įstatymą pereina valstybei, atstovaujamai institucijos, esančios AIS duomenų gavėja, yra pagrindas pripažinti, kad yra įvykdyti CK 5.63 straipsnio 1 dalies reikalavimai, reglamentuojantys kreditorių reikalavimų palikėjo įpėdiniams pareiškimo tvarką, todėl papildomi kreditoriaus veiksmai tokiais atvejais nereikalingi.